تبلیغات
مهدی لام رد بر سینه ی ما زد - معرفی شهرستان لامرد
 
مهدی لام رد بر سینه ی ما زد
با ابراز تاسف از فاجعه زلزله اخیر،با بازماندگان این حادثه تلخ، همدردی نموده و برای بازماندگان، صبر آرزومندیم.
درباره وبلاگ


این وبلاگ به این قصد ساخته شده است که به تأسّی از شهرستان خرامه ( که معروف است به شهر عفاف و حجاب و شهر حضرت فاطمه) جوانان لامردی عاشق یوسف زهرا هم دوست دارند در کنار نام شهرشان ( لامرد ) نام مهدی آورده شود وشهر ما هم مثل شهر خرامه ( معروف به دلدادگان به امام مهدی (عج) شود.اگر دوست داشتیداز حال و احوال گروه تواشیح هم با خبر باشید می توانید به قسمت زندگینامه مراجعه فرمایید.

مدیر وبلاگ : علیرضا پور
نظرسنجی
به راستی چه قدر برای ظهور حضرت خود را مهیا کرده ای؟

لامِرد یکی از شهرهای استان فارس ایران است. این شهر مرکز شهرستان لامرد است و در جنوب استان واقع شده‌است. این شهر در قدیم به تراکمه ؛ خطیبی (خطیمی) مشهور بوده‌است. شهر لامرد با دمای بالای ۴۵ درجه در تابستان یکی از گرمترین شهرستان‌های استان فارس محسوب می‌شود.

این شهر در سال‌های اخیر به دلیل اکتشاف ذخایر گاز شیرین آن، به همراه عسلویه، تبدیل به یکی از مراکز در حال توسعه‌ٔ ایران گردیده‌است. علاوه بر این پالایشگاه گاز پارسیان در جوار جادهٔ لامرد به مهر (مُر به لهجهٔ محلی) احداث شده‌است که همچنان در حال توسعه‌است.

 

شهرستان لامرد با ۵۶۸۳/۴ کیلومتر مربع مساحت در طول جغرافیایی ۵۲ ۵۴ و عرض جغرافیایی ۲۷ ۲۸ در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس واقع شده‌است به طور دقیق در 405کیلومتری شیراز و 140 کیلومتری خنج  قرار دارد و ۴٫۶٪‌ از مساحت کل استان را به خود اختصاص داده‌است. با اختلاف ارتفاع ۴۵۰ تا۵۰۰ متر از سطح دریا و متوسط بارندگی سالیانه حدود ۲۵۰ میلیمتر با ویژگی سیل آسا در مدت کوتاهی از سال (سه ماه سال) و تبخیر سالیانه ۴۰۰۰ میلیمتر دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد، حداکثر گرما در فصل تابستان ۵۰درجه سانتیگراد بالای صفر و سردترین زمان آن صفر درجه سانتیگراد می‌باشد.

شهرستان لامرد از جمله هموارترین مناطق استان فارس است، شهرستان لامرد، از چند رشته کوه موازی که جهت آنها از شمال غربی به سوی جنوب شرقی است تشکیل یافته و دشتهای هموار و نسبتاً پهناوری چون «علامرودشت»، «دشت مرکزی» که در میان رشته کوههای مذکور جای دارند نواحی هموار و مسکونی آن را تشکیل می‌د هند. رشته کوه سادول، واقع در جنوب، آن را از شهرستان «بندر گاوبندی» جدا می‌کند و کوههای «تخته سروه دیوانی»، «تنگ خور و هوا» آن را از شهرستان «لار» جدا می‌سازد و کوههای «ماده» و «هفتچین» مرز میان این شهرستان و شهرستان کنگان را تشکیل می‌د هند. کوه لنگه آسیایی با ارتفاع ۱۶۹۴ متر بلندترین کوه این شهرستان است و کوههای «تنگ خور» (۱۴۶۳ متر) و «علامرودشت» (۱۴۳۰ متر) نیز از دیگر کوههای بلند شهرستان لامرد به شمار می‌ آیند و رودخانه‌های «بیرمی»،«مهران» و «گاوبندی» که خشکرودهایی بیش نیستند، رودهای این شهرستان را تشکیل می‌دهند. آب و هوای شهرستان لامرد بسیار گرم و خشک است. وجود یک رشته‌ک وه بلند، شهرستان لامرد را به دو بخش و قسمت مجزا یکی دشت مرکزی (شامل قسمت اعظم بخش مرکزی، بخش اشکنان) و دیگری دشت علامرودشت (شامل قسمتی از بخش مرکزی و بخش علامرودشت) تقسیم نموده‌است. بافت روستاهای آن طولی، در کنار محورهای ارتباطی اصلی به شهرستان شکل گرفته‌است و غالباً در دامنه کوه هستند.پوشش گیاهی این منطقه ضعیف بوده واغلب كهور،گز،نخل وخارشتر میباشد.

شهرستان لامرد از نظر آب و هوایی جزء مناطق گرم و خشک محسوب می شود. حداقل درجه حرارت صفر و حداکثر ان در تابستان به 50 درجه سانتیگراد می رسد. گرم ترین ماه سال مرداد با معدل 26/34 سانتیگراد و سردترین ماه، دی با معدل 06/13 درجه سانتیگراد است. بارندگی در این شهرستان مانند بسیاری از مناطق ایران منشاء مدیترانه ای داشته که حرکت آنها عمدتاً از غرب به شرق بوده و جبهه های مرطوب پس از برخورد با ارتفاعات زاگرس، رطوبت خود را تخلیه می کنند. متوسط بارندگی در شهرستان لامرد 450 میلی متر در سال است که با ویژگی بارش سیل آسا در مدت کوتاهی از سال (سه ماه در سال) رخ می دهند و حداکثر بارندگی (حدود 70%) در ماههای دی و بهمن و حداقل بارندگی نیز در شهریور ماه است. حداکثر رطوبت نسبی شهرستان 56% و حداقل رطوبت نسبی 20% است. این شهرستان بدلیل عرض جغرافیایی خاص که دارد و واقع شدن در ناحیه گرم و خشک از پتانسیل بالایی از تبخیر برخوردار است که بیشترین آن در تیر ماه CM435 و کمترین آن در دی ماه CM88 و متوسط تبخیر سالانه نیز CM26 است.
در شهرستان لامرد، هیچ رودخانه دائمی که در تمام یا قسمتی از سال جریان داشته باشد وجود ندارد و تنها دو رودخانه فصلی مهران از کوههای بخش گله دار شهرستان مهر سرچشمه گرفته و پس از عبور از شهرستان لامرد وارد شهرستان بستک شده و در کنار بندر خمیر به خلیج فارس می ریزد. رودخانه علامرودشت نیز که از دو شاخه اصلی فداغ و روستاهای بالاده و آبگینه شهرستان لارستان سرچشمه گرفته، برخلاف رودخانه مهران، جهت شمال شرقی به جنوب غربی دارد و پس از طی مسیری طولانی با رودهای قره آقاچ و فیروزآباد یکی شده و رودخانه مند را تشکیل می دهند و در نزدیکی کاکی به خلیج فارس می ریزد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

Pichak go Up